Unzer sztetl brent

O apatii wobec śmierci dzieci innych narodów i empatii wobec dramatu rodziców porwanych nastoletnich Żydów, która wyraża się w linczowaniu Arabów, pisać mi się nie chciało. Z lenistwa mentalnego, a może z mentalnej pustki która mnie ogarniała na wieść o reakcjach po znalezieniu ciał zamordowanych chłopaków. Zastanawiałam się tylko, czy żydowscy estremiści, którzy wdzierali się do jerozolimskiego MacDonalda w poszukiwaniu potencjalnych ofiar zemsty nie zostaną omyłkowo wzięci za wegańskich aktywistów.

Potem spalili żywcem przypadkowego arabskiego chłopaka, którego zgarnęli z jednej z dzielnic mojego miasta. Przez kilka dni nie wiadomo było do końca, o co chodzi z morderstwem. Niektóre media podawały, że sprawa nie ma nic wspólnego z odwetem za tamto porwanie, tylko z homoseksualzmem chłopaka, który w ramach honorowego rozwiązania sprawy stracił życie. Inne milczały. Dzisiaj policja ujawniła, że aresztowała podejrzanych o morderstwo z odwetu, a rządowi notable zrównali incydent z palestyńskim terroryzmem obiecując surowe kary.

Dzisiaj też odbywa się już druga w tym tygodniu demonstracja Jerozolimczyków, którzy nie godzą się na to, by takie rzeczy działy się w ich mieście. Drugi raz też nie jestem wśród nich, bo miesięcznego dziecka ani nie weźmiesz ze sobą, ani w domu nie zostawisz. Znajomy opublikował przed chwilą na fajsbuku zdjęcie z demonstracji, która zbliża się do bram Starego Miasta – a tam nie wiadomo, co ją czeka, bo atmosfera w mieście napięta. Podobno w dzień, kiedy znaleziono ciało spalonego chłopaka ulice arabskich dzielnic ziały pustkami. Teraz już gniew wyprowadza ludzi na ulice.

Pod zdjęciem komentarz żony znajomego, z którą spotkałam się na porodówce przed miesiącem: masz w domu dziecko, nie szalej. Jak to dobrze, że to ona napisała, a ja mogę być tą, która ze stoickim spokojem namaszcza męża na swojego reprezentanta i zamyka za nim drzwi. I pilnuję domowego ogniska, chociaż pali się gdzie indziej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s