Jakoś żyjemy.

Gdybym była mamą-blogerką, pisałabym w ostatnich tygodniach o doświadczeniach związanych z organizacją życia rodzinnego i zawodowego po pojawieniu się w moim życiu dziecka, o pierwszych dniach w uniwersyteckim żłobku w Jerozolimie, o gaworzeniu i głośnym śmiechu dziecka w domu, o pierwszej jej gorączce i chorobie. Może też pisałabym o tym, jak to jest kiedy w okolicy ktoś w imię walki o niepodległość rozjeżdża wózek z niemowlęciem na przystanku tramwajowym, ale pewnie bym jednak o tym milczała, bo jeszcze mam przed oczami zdjęcia dzieci rannych i zabitych w Gazie tego lata.

Pisałabym może o tym, jak rząd izraelski wysłał tabun psychologów na Zachodni Brzeg, by pomogli żydowskim dzieciom osadników poradzić sobie z traumą wywołaną porwaniem trzech chłopaków, zamordowanych tego lata. I o tym, że żadnego psychologa nie wysłano do arabskich szkół w Jerozolimie, po tym jak rozpętała się tam dziecięca intifada gniewu i strachu po porwaniu i spaleniu arabskiego nastolatka.

A też równocześnie, że w izraelskim parlamencie zaczęły się prace nad ustawą o surogactwie, która regulowałaby prawnie korzystanie z zastępczych matek przez pary jednopłciowe i osoby niepozostające w związkach. Bo to też w końcu w temacie rodzicielstwa.

Ale jednak nie jestem mamą-blogerką, tylko blogerką z doskoku, która niedawno została mamą. I temat rodzicielstwa nigdy nie był centralny dla moich wpisów, poza tymi przypadkami kiedy był.

Tymczasem jednak niewiele się zmienia poza tym, więc nie bardzo jest o czym pisać. Tak jak bałam się chodzić po warszawskich ulicach kiedy dwa lata temu wyjeżdżałam do Jerozolimy przed marszem 11 listopada, tak boję się chodzić po ulicach Jerozolimy dzisiaj. Tam – z obawy przed fanatykami z prawa i lewa, tu – identycznie. Ale jak mi powiedziała w piątek Ewa, 90-letnia partyzantka z białostockich lasów – baliśmy się, boimy, ale jakoś żyjemy, no nie?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s